skip to Main Content

Agromechatronika roka 2019

Reportáž a vyhodnotenie súťaže

V roku 2019 sa uskutočnil druhý ročník vzdelávaco-súťažného podujatia Agromechatronik roka. Podujatie zorganizoval AGRION – Združenie dodávateľov pôdohospodárskej techniky v SR. Podujatie bolo dvojdňové a uskutočnilo sa 12. a 13. júna 2019 v areáli Poľno SME, Palárikovo.

Deň prvý

Stretnutie troch stredných odborných škôl sa uskutočnilo v spoločnosti AGRALL v Bajči. Jaroslav Moravčík, spolumajiteľ spoločnosti AGRALL, študentov a učiteľov privítal a oboznámil ich s areálom spoločnosti. Po exkurzii nasledovali dve prednášky o ich najúspešnejšej značke poľnohospodárskej techniky, Claas Lexion.

Študenti si po prednáškach mali možnosť preveriť nadobudnuté zručnosti v ovládaní a riadení traktorov a nakladača. Na nádvorí si prezreli jednotlivé kombajny, traktory, nakladače.

V poobedňajších hodinách sa zúčastnené školy presunuli do Palárikova, kde sa ubytovali vo Wellness centre. Žiaci tu strávili, podľa ich slov, veľmi príjemný večer, pretože mohli využiť služby wellness centra a bowlingu.

Deň druhý

Nasledujúci deň začal obhliadkou areálu Poľno SME Palárikovo so zameraním na vybavenie spoločnosti poľnohospodárskou technikou. Študenti sa oboznámili s najmodernejšou poľnohospodárskou technikou a históriou podniku. Po exkurzii nasledovala prednáška konateľa Poľno SME Palárikovo, Zoltána Černáka, ktorý hovoril na tému zmien v poľnohospodárstve, ktorými prechádza za ostatné desaťročia.

Samotné testovanie žiakov prebiehalo v dvoch etapách. Prvá zahŕňala test, kde museli študenti zodpovedať 35 otázok za dobu 45 minút. Druhá bola praktická časť, kde študenti mali za úlohu rozpoznávať súčiastky strojov na čas.

Na treťom mieste sa umiestnil Pavol Ujček z Moldavy nad Bodvou. Druhé miesto obsadil Lukáš Láska z Rimavskej Soboty. Prvé miesto získal Florián Kováč z Moldavy nad Bodvou.

V praktickej časti zvíťazili nasledovní študenti:

  • Kebísek Martin z SOŠ v Pruskom vyhral zájazd do výrobného závodu Zetor v Brne. Cenu venovala spoločnosť Zetor.
  • Christofer Fürješ z SOŠ v Rimavskej Sobote bol odmenený návštevou výrobného závodu Fendt v Nemecku. Cenu venovala spoločnosť Hriadeľ.
  • Florián Kováč z SOŠ v Moldave nad Bodvou vyhral návštevu výrobného závodu Rostselmash v Rusku. Cenu venovala spoločnosť Komagrartechnik.
Back To Top